طراحی و راه اندازی خط تولید لوبیا و حبوبات

طراحی و ساخت خط تولید کنسرو غیر گوشتی

با بیش از 25 سال تجربه، در طراحی و ساخت خط تولید کنسرو های غیر گوشتی از جمله
خط تولید لوبیا و حبوبات ، خط تولید کنسرو نخود ، خط تولید کنسرو ذرت ، خط تولید کنسرو لوبیا و قارچ ، خط تولید ترشی سیر
و …
خط تولید کاملا مکانیزه بدون نیازنیروی انسانی ، با بهترین کیفیت و توجیه اقتصادی

  • خط تولید کنسرو لوبیا و حبوبات
  • خط تولید کنسرو نخود
  • خط تولید کنسرو ذرت
خط تولید کنسرو لوبیا و حبوبات

خط تولید کنسرو لوبیا و حبوبات

جهت دریافت اطلاعات جامع با ما تماس بگیرید

حهت استعلام قیمت و دریافت مشاوره رایگان از گروه صنعتی انصار استیل با شماره زیر تماس حاصل فرمائید.

09131886246

فرآیند تولید کنسرو لوبیا و حبوبات:

لوبیا به عنوان یکی از حبوبات، سرشار از پروتئین با ارزش غذایی بالا می باشد و یکی از گونه های کاشته شده در جهان است. با این حال، در سال های اخیر به دلایل مختلف از جمله زمان لازم برای پخت آن، مصرف حبوبات کاهش یافته است.  جایگزین مناسبی که خواسته های مصرف کنندگان را تامین می کند، لوبیاهای فرآوری شده صنعتی است . در این مقاله مفاهیم و مراحل تولید کنسرو لوبیا، عملیات واحد تولید و استانداردهای کیفیت کنسرو لوبیا و بطور کلی صفر تا صد خط تولید کنسرو لوبیا مورد بحث قرار می گیرد.

مراحل تولید کنسرو لوبیا:

خط تولید کنسرو لوبیا در کارخانه از چند مرحله تشکیل شده است که هر کدام نقش خاصی در کیفیت محصول نهایی دارند. از لحظه ای که لوبیا خام به عنوان ماده اولیه وارد کارخانه می شود و بعنوان کنسرو لوبیا در بازار مصرف فروخته می شود و به دست مصرف کننده نهایی می رسد، فرآیندهای مختلفی را طی می کند تا محصولی با کیفیت و مطلوب تولید کند.این خط شامل بر 13 نوع از ماشین آلات می باشد که با این ماشین آلات می توان انواع کنسرو های غیر گوشتی را تولید کرد.

۱- وان های ذخیره برای خیس گذاری لوبیا قبل از تولید

در این مرحله حبوبات خیس شده که آب کافی جذب کرده اند از مخازن خیساندن به محل شستشو منتقل می شوند.

دستگاه شن گیر و یا سنگ گیر برای پاک سازی از انواع سنگ در داخل محصول استفاده می گردد.

در این بخش از دستگاه های خاصی مانند شنگیر و شناور برای حذف هرگونه شن و سنگ و سایر زباله ها استفاده می شود و لوبیا های تمیز و شسته شده به مرحله بعد یعنی به دستگاه بلانچر می روند.

2- دستگاه بلانچر

پس از حذف دانه های آسیب دیده و سایر مواد خارجی، مرحله بعدی در فرآوری صنعتی، بلانچینگ است. این فرآیند شامل یک عملیات حرارتی است که با قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض بخار و آب جوش برای لوبیا ها اعمال می شود. بلانچ کردن حبوبات و سبزیجات یک روش پیش تصفیه است که هدف آن غیرفعال کردن آنزیم ها و حذف گازها از سطح و فضاهای بین سلولی و همچنبن در لوبیا از بین بردن ترکیبات نفاخ در محصول استفاده می شود و در نتیجه جلوگیری از اکسید شدن و تغییر رنگ محصول است که مزیت کاهش میزان میکروارگانیسم های بیماری زا و مضر در غذا را نیز دارد.

برای نیم پز کردن لوبیا جهت پخت سریع در مرحله قوطی در دستگاه اتوکلاف که با این دستگاه میتوان به غیر از محصولات کنسرو های غیر گوشتی بعضی از محصولات ترشیجات را نیز تولید نمود .

3- دستگاه rodwasher و یا سردکن

این دستگاه برای خنک نمودن بعد از بلانچر هست که کمک میکند محصول ظاهر خودش را حفظ کند و حکم شستشو محصول بعد از بلانچر را دارد.

4- کانوایر کنترل کیفیت

برای کنترل نمودن نهایی محصول قبل از پرکن لوبیا

5-  پرکن که بصورت طرح های گوناگون ساخته میشود که بستگی به نوع  ظرفیت تولید را دارد

دستگاه پر کن

6-   تهیه و فرمولاسیون سس کنسرو لوبیا :

سس ریز که بصورت سقلی ویا بصورت حجمی در قوطی پر میشد که بهترین و با صرفه ترین را اکثر شرکت ها با روش سقلی استفاده میکنند

7- مخازن آماده سازی سس

مانند سکوی فرمالیسیون خط تولید ترشیجات می باشد. مخزن اولی برای پخت و آماده سازی و مخزن دوم برای نگهداری و گرم نگه داشتن شربت و یا سس می باشد

8- دستگاه درب بندی

بعد از اینکه قوطی های کنسرو از لوبیا و سس مخصوص پر شد، به دستگاه درب بندی انتقال داده می شوند. برای آب بندی قوطی ها می توان از درب های ساده یا آسان باز شونده استفاده کرد. در صورتی که عملیات آب بندی به صورت استاندارد و دقیق انجام شود، سلامت و دوام محصولات تضمین می شود و در غیر این صورت محصولات دچار فساد و نشتی می شوند و خسارت زیادی به بار می آورند.

9- اتوکلاو

اتوکلاوها به عنوان ضدعفونی کننده توسط بخار شناخته می شوند و معمولاً برای مراقبت های بهداشتی یا کاربردهای صنعتی استفاده می شوند. اتوکلاو دستگاهی است که از بخار تحت فشار برای از بین بردن باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها و هاگ‌های مضر استفاده می‌کند. اقلام برای مدت زمان معین تا دمای استریل مناسب گرم می شوند. رطوبت موجود در بخار به طور موثر گرما را به اقلام منتقل می کند تا ساختار پروتئینی باکتری ها و هاگ ها را از بین ببرد. اتو کلاو پخت نهایی محصول و همچنین استریل کردن قوطی را در ابن مرحله انجام می دهد.

اتوکلاو به ۲ روش ساخته می شود

روش اول اتوکلاف عمودی با سبد در داخل اتوکلاو هست

روش دوم بصورت اتوکلاو افقی با گاری ولودر مخصوص برای گاری

10- وان سردن کن با بالابر

11- ریل خشک کن قوطی

12- لیبل زن

در صورتی که علاقه مند به مشاهده نحوه تولید رب گوجه فرنگی رو لینک کلیک نمائید.

13- جت پرینتر

در این مرحله اطلاعاتی شامل تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، کد محصول، قیمت مصرف کننده و… درون نوار انتقال جت پرینتر قرار میگیرد.

۱4- شیرینگ و بسته بندی

در قسمت آخر خط تولید کنسرو لوبیا ، قوطی های استریل شده برای بسته بندی نهایی آماده شده و پس از خروج از اتوکلاو به انبار حمل می شود.

4.8/5 - (10 امتیاز)