غذا کنسرو شده ; فواید و معایب این نوع غذا


غذاهای کنسرو شده اغلب نسبت به غذاهای تازه یا منجمد ، از فواید مواد معدنی کمتری مانند پروتئین ها و ویتامین ها برخوردار می باشند. برخی افراد هم هستند که انتقادگر غذاهای کنسرو شده هستند و ادعا می‌کنند که این نوع غذا دارای حاوی مواد مضر و باید از مصرف آنها اجتناب کرد و در طرف دیگر هم برخی از افراد معتقدند که بخشی از یک رژیم غذایی سالم را غذاهای کنسرو شده می تواند دربربگیرد .

سوالی که برای بسیاری از مردم حل نشده است ، که آیا غذاهای کنسروی به طور کلی برای سلامتی ما مفید هستند یا مضر؟ چه مقدار مصرف غذاهای نیمه آماده می تواند به بدن آسیب برساند؟ جهت دریافت پاسخ به این سوالات تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

غذای کنسروی یا غذای نیمه آماده از چه زمانی رایج شد؟

نیکلاس اپرت، شیرینی پزو آشپز فرانسوی این نوع غذا را در اواخر قرن هجدهم ابداع کرد ، به صورتی که غذا را در بطری ها و شیشه ها می گذاشت و آن ها را با چوب پنبه و موم می پوشاند و درهمین بین این شیشه ها را با آب جوش ضدعفونی می کرد .با انجام چنین فعالیتی دولت فرانسه تمام هزینه ها تولید این نوع غذا به داد تا اختراع خود را به صورت کلی در همه جا نشر دهد . در پی آن اولین کتاب در مورد غذاهای کنسروی منتشرشد و روش او به سرعت  در کل کشور فرانسه گسترش یافت .

با اختراع این نوع غذا نیمه آماده بعد از ۲۰ سال ، نیروی دریایی انگلیس توزیع غذا بین نیروهای خود را با استفاده از غذاهای کنسروشده شروع کرد .

در طول جنگ جهانی دوم دولت ها در تعدادی از کشورها مردم را به بسته بندی غذاها به صورت کنسرو خانگی تشویق کردند به صورتی که ایالات متحده کتاب‌های راهنمای آن را چاپ و توزیع کرد تا توانست هزاران مرکز برای ساخت چنین محصولی را راه اندازی کند .

بعد از آن در دهه ۱۹۵۰ کنسرو های تجاری و سایر کنسروها به عنوان امکانات مدرن ، مقوی و صرفه جویی در وقت ، بیشتر از غذاهای تازه  درجه یک  تبلیغ شدند.

بنابراین کنسرو کردن روشی است برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی با بسته بندی آن در ظروف دربسته که فرایند کنسرو کردن ممکن است بسته به محصول کمی متفاوت باشد ولی دارای سه مرحله اصلی میباشد که عبارت اند از :

  • مرحله پردازش: در این نوع مرحله بیشترغذاها باید پوست کنده ، ورقه شده ، خرد شده ، فاقد هسته ، بدون استخوان و در اخر پخته شود .
  • مرحله بسته بندی : در چنین روش باید تمام مراحل یک را انجام داده تا غذای فراهم شده در قوطی ها بسته بندی شود .
  • مرحله گرمایش : در این روش برای از بین بردن باکتری های مضر و جلوگیری از فساد ، قوطی‌ها حرارت داده می شوند.

سپس با طی کردن مراحل بالا این اجازه به غذای کنسرو شده داده میشود که بتواند بین یک تا پنج سال عمر ماندگاری داشته باشد .

انواع غذاهای کنسروی رایج شامل: میوه ها ،سبزیجات ،سوپ، گوشت، لوبیا و غذاهای دریایی می باشند .

تاثیر غذای کنسروشده بروی مواد معدنی غذای تازه

معمولاً به این صورت تصور می‌شود که غذاهایی که کنسرت شده‌اند نسبت به غذاهای تازه یا منجمد مولد مغذی کمتری دارند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این تصور همیشه درست نیست ، در واقع یک محصول کنسرو شده بیشتر مواد مغذی یک غذا را حفظ می کند و پروتئین ، کربوهیدرات  و چربی ها تحت تاثیر این فرآیند قرار نمی گیرند . اکثر مواد معدنی و ویتامین های محلول در چربی مانند ویتامین E،D،A،K نیز حفظ می شوند که در این صورت مطالعات نشان می دهد که غذاهای حاوی مواد مغذی پس از کنسرو کردن در سطوح بالا بهترین مواد مغذی را حفظ می‌کنند . به هر حال چون کنسرو کردن معمولاً گرمای زیادی را شامل می شود ، ویتامین های محلول در آب مانند ویتامین  Cو B ممکن است آسیب ببینند .

به طور کلی این ویتامین ها به هوا و گرما حساس هستند ، بنابراین آن ها می‌توانند در طول پردازش معمولی در پخت وپز و ذخیره سازی حتی در خانه هم از بین بروند .

 با این اوصاف در حالی که ممکن است فرایند کنسرو کردن به ویتامین های خاصی آسیب برساند ولی مقادیر سایر ترکیبات سالم ممکن است افزایش یابد، مثلاً ذرت و گوجه فرنگی وقتی حرارت داده می شوند آنتی اکسیدان های بیشتری آزاد می‌کنند و انواع کنسرو شده این غذاها را به منبع بهتری از آنتی اکسیدان ها تبدیل می کنند .

جدا از تغییر سطح مواد مغذی فردی ، غذاهای کنسرو شده منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند که در یک تحقیقی ، افرادی که شش یا حتی بیشتر غذای کنسروی در هفته می خورند در مقایسه با افرادی که دو یا کمترین غذای کنسروی در هفته رامصرف می‌کنند ، ۱۷ ماده مغذی ضروری بیشتری دریافت کرده اند .

فواید غذاهای کنسروی:

میوه ها و سبزیجات مورد استفاده برای کنسرو در اوج تازگی چیده می شوند و بهترین طعم و کیفیت غذایی را تضمین می‌کنند . غذاهای کنسرو شده می‌توانند به اندازه غذاهای تازه و منجمد مفید باشند. زیرا هنگام کنسرو کردن بسیاری از مواد مغذی حفظ می شوند. مقدار مواد معدنی و ویتامین های محلول در چربی، پروتئین و کربوهیدرات ها در طی فرایند کنسرو کردن تقریباً بدون تغییر باقی می‌مانند . اما به خاطر اینکه آماده کردن کنسرو به حرارت بالایی نیاز دارد بنابراین محصولات کنسروی ممکن است ویتامین های محلول در آب کمتری مثل ویتامین C و ویتامین B را داشته باشند . به هر حال  فرایند حرارت دادن که می تواند به برخی از ویتامین ها آسیب برساند قادر است سطح آنتی اکسیدان را افزایش دهد.

مضرات غذای کنسروی:

اگرچه نوع ویژگی بسیار نادر است اما کنسروهای فرآوری شده نادرست می توانند حاوی باکتری خطرناکی به نام کلستریدیوم بوتولینوم باشند. خوردن غذای آلوده می تواند باعث بوتولیسم شود و یک بیماری جدی که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به فلج و حتی مرگ شود. بیشتر موارد بوتولیسم ناشی از غذاهایی است که به طور نامناسب در خانه کنسرو شده اند . باید دقت کنید که هرگز از قوطی هایی که فرورفته ، برآمده ، ترک خورده یا نشتی دارند  استفاده نکنید. گاهی اوقات نمک ، شکر و مواد نگهدارنده به فرایند کنسرو اضافه می شود و این درصورتی است که برای اکثر افراد خطری برای سلامتی ایجاد نمی کند و می تواند برای برخی افراد نگران کننده سلامتی باشد ، به عنوان مثال برای افراد مبتلا به فشار خون بالا مشکل ایجاد می کنند. آن ها همچنین ممکن است حاوی قند های اضافه شده باشند که می‌تواند اثرات نامطلوبی داشته باشد .قند اضافی با افزایش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها از جمله چاقی، بیماری قلبی و دیابت نوع ۲ مرتبط است، علاوه بر این ممکن است انواع دیگری از نگهدارنده های طبیعی یا شیمیایی اضافه شود.

 محصولات کنسروی در رژیم غذایی:

فهرست کنسروهایی که اغلب استفاده می کنید ممکن است طولانی نباشد، اما به هر حال باید به نکات بالا توجه کنید و از کنسرو هایی استفاده کنید که ایمن بوده و مواد نگهدارنده کمتری دارند .و در هنگام استفاده از کنسرو ها برای سفر به نحوه نگهداری و حمل و نقل آن ها توجه کنید تا کوچکترین آسیبی نبینند .برای یک رژیم غذایی سالم با هدف کاهش وزن ،افزایش یا حفظ وزن باید از یک رژیم قلیایی پیروی کنید.

کلام اخر:

برخی اطلاعات در مورد استفاده از غذای کنسروی از همه نظر منفی نگر میباشد اما باید استفاده از این نوع غذا ها را در وعده غذایی خود جا داد چراکه استفاده از این نوع غذا نه تنها آسیب به سلامتی نمی رساند بلکه میتوان از آن به عنوان یک رژیم در برنامه غذایی خود استفاده کرد .

 

امتیاز

مقالات

غذاهای کنسرویفواید غذاهای کنسرویمضرات غذای کنسروی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *