نماد سایت انصار استیل نقش جهان

خط تولید کنسرو تن ماهی

مراحل خط تولید ماهی تن

در زیر مراحل تولید تن ماهی و ماشین آلات و تجهیزات مربوطه را توضیح و بررسی می کنیم. مراحل تولید کنسرو تن ماهی به شرح زیر است:

 

  1. انجماد و ذوب

اولین مرحله در زنجیره تولید کنسرو ماهی ، منجمد کردن و آب کردن یخ ماهی است. ماهی مورد استفاده در تولید تن ماهی را قبل از ورود به زنجیره تولید در سردخانه های زیر صفر درجه و در جعبه های مخصوص نگهداری می کنند تا کیفیت و تازگی خود را حفظ کند. برای ورود به زنجیره تولید باید ماهی را از حالت یخ زده خارج کرد. ذوب با قرار دادن ماهی در مخازن بزرگی که برای این منظور طراحی شده اند انجام می شود. در این حالت گوشت ماهی را از یخچال خارج کرده و به دمای اتاق می رسانند تا به حالت طبیعی خود برگردد.

  1. بریدن گوشت ماهی

از آنجایی که ماهی مورد استفاده در کارخانه تن ماهی سایز بزرگی دارد، باید قبل از شروع کار به سایزهای کوچکتر بریده و در مراحل زیر استفاده شود. در کارخانه گوشت ماهی را با اره استخوانی برش می دهند. اره استخوانی ظرفیت بالایی دارد و می تواند ماهی های بزرگ را به قطعات کوچک تقسیم کند و کارهای تمیز کردن مانند برداشتن تیغ ماهی و روده ها را آسان تر کند.

  1. تمیز کردن و حذف قسمت های ناخواسته ماهی

در کارخانه تولید کنسرو ماهی ، قسمت های اضافی بدن ماهی در دستگاه ، تمیز و خارج می شود. گوشت ماهی که به قطعات بزرگ بریده شده است در این دستگاه قرار می گیرد و پرسنل آموزش دیده در حین حرکت دستگاه بر روی تکه های بزرگ گوشت، عملیات پاکسازی را انجام می دهند. در قسمت پایانی دستگاه نظافت،  حمام های آبی مخصوصی وجود دارد که تکه های گوشت ماهی، شسته شده و برای انتقال به پیش پخت پس از پاکسازی خط توسط اپراتورهای تولید تن ماهی منتقل می شود.

  1. ماهی را از قبل بپزید

تکه های ماهی پس از برش، پس از تمیز کردن و شستشو، روی سینی های فولادی مخصوص قرار می گیرند و سینی ها قبل از پخت توسط نوار نقاله مخصوص وارد اتوکلاو می شوند. در اتوکلاو قبل از پختن، تکه های ماهی با بخار آب تا حدود 100 درجه سانتیگراد گرم می شوند.

 

فرآیند قبل از پخت، شرایطی را برای تمیز کردن نهایی ایجاد می کند، که شامل برداشتن فلس ها و استخوان ها از تکه های گوشت ماهی است. بدون پخت و پز قبلی نمی توان پوست و استخوان را از گوشت ماهی جدا کرد، بنابراین، این مرحله در زنجیره تولید تن ماهی باید با دقت کافی و مناسب انجام شود تا بتوان گوشت ماهی را با کیفیت خوب تمیز کرد .

  1. بخارپز کردن و خنک کردن گوشت ماهی

تکه های گوشت ماهی پس از پیش پخت آماده ورود به مرحله برش می شوند اما قبل از آن وارد محفظه ای می شوند که این دستگاه با پاشیدن قطرات کوچک آب برای خنک کردن گوشت ماهی با دمای بالا که در مرحله پیش پخت قرار گرفته است، فضایی مه آلود ایجاد می کند.

 

علاوه بر این، جو اشباع شده از قطرات آب و مه ریز مانند بخارپز، طراوت و تازگی گوشت را حفظ می کند و تا حدودی کاهش وزن ناشی از پیش پخت را جبران می کند. استفاده از سیستم شستشو در خط تولید تن ماهی باعث افزایش اقتصادی و همچنین کیفیت بالای محصول نهایی می شود، بنابراین در طراحی خطوط جدید کارخانه های تن ماهی مورد توجه قرار گرفته است.

  1. بسته بندی و نظافت نهایی

گوشت ماهی پس از خروج از تونل قیف وارد قسمت فیله می شود. در این قسمت از زنجیره تولید تن ماهی ابتدا پوست و فلس از ماهی که قبلا پخته شده جدا می شود و سپس فیله های نهایی درست می شود. در این زمینه از دستگاه تسمه بی پایان سه مرحله ای برای برش ماهی استفاده می شود. این دستگاه که انتقال دائمی و مستمر گوشت ماهی را در خط تولید تن ماهی انجام می دهد، تضمین می کند که گوشت ماهی پوست کنده از یک طرف وارد دستگاه و استیک های بدون استخوان از طرف دیگر خارج شود. و به دستگاه بسته بندی ارسال می شود.

  1. بسته بندی

گوشت ماهی تمیز و بدون استخوان برای بسته بندی در جعبه ها آماده است.

قوطی های فلزی برای کنسرو کردن وارد مرحله شکل دهی شدند. با فرمولاسیون کنسرو ماهی و همچنین گوشت ماهی که قسمت جامد محصول را تشکیل می دهد، قوطی باقیمانده با روغن، آب نمک یا مخلوطی از هر دو پر می شود.

 

روغن و آب نمک، مواد مایع دستور غذای کنسرو ماهی تن، طعم خوب را تضمین می کند و محصولی قابل اعتماد و با کیفیت را به همراه دارد.

در ادامه انتقال حرارت مناسب در فرآیند استریل کردن محصول و ماندگاری طولانی قابل توجه است همچنین لازم به ذکر است که می توان از گیاهان و ادویه های معطر مختلف نیز در دستور تهیه ماهی تن استفاده کرد.

  1. پر کردن

کنسرو ماهی تن با دستگاه های مخصوص در خط تولید تن ماهی پر می شود. گوشت ماهی جزء اصلی این محصول با استفاده از دستگاه مخصوصی به نام فیلر گوشت ماهی در جعبه های هم وزن و مساوی قرار می گیرد.

 

علاوه بر این، پس از گوشت ماهی، ترکیباتی مانند نمک خوراکی و گیاهان دارویی با دستگاه های مخصوص کنسرو می شوند. آب نمک و روغن ماهی که قسمت مایع محصول است با استفاده از دستگاه روغن ریز و آب نمک به عنوان آخرین قسمت فرمولاسیون محصول به قوطی گوشت ماهی اضافه می شود. بعد از پر شدن قوطی ها با گوشت ماهی و سایر فرمولاسیون ها، قوطی های کنسرو آماده هستند.

  1. تخلیه و تهویه

تمام محصولات کنسرو شده قبل از آب بندی نیاز به فرآیند هوازدایی دارند. در صنعت کنسروسازی، فرآیند حذف هوا از قوطی‌ها به عنوان آسپیراسیون شناخته می‌شود و این فرآیند توسط دستگاهی به نام آسپیراتور انجام می‌شود.

فرآیند استخراج هوا در قوطی یکی از عواملی است که ماندگاری طولانی محصول را تضمین می کند و از نکات مهم در زنجیره تولید تن ماهی می باشد.

    10.بسته بندی نهایی

بسته بندی نهایی کنسرو ماهی به صورت زیر می باشد: در این مرحله ماهی تن به صورت گروهی بر روی پالت های مقوایی مخصوص قرار می گیرد و به داخل دستگاه چروک کننده تغذیه می شود. این دستگاه با استفاده از نایلون مخصوص بسته بندی کارتن و تن ماهی را از این دستگاه تا انبار محصول بسته بندی می کند. کنسرو ماهی تن به مدت حدود دو هفته به عنوان دوره قرنطینه نگهداری می شود و پس از اطمینان از عدم وجود نقص و مشکل در محصولات و آگهی فروش ده برابری به بازار مصرف نهایی عرضه می شود.

امتیاز
خروج از نسخه موبایل