تن ماهی چطوری درست میشه؟


 

تن ماهی را میتوان از آن نوع غذاهایی دانست که در اکثر خانه ها موجود میباشد . دلیل این اتفاق ساده بودن تن ماهی در تهیه و مصرف است.

کنسرو تن ماهی یک نوع غذای نیمه آماده میباشد که باید نکاتی را هم درباره چگونگی تولید و هم درباره مورد طبخ درست آن دانست.

نکاتی درمورد تولید کنسروماهی

تن ماهی بدلیل داشتن گوشت خالص ماهی باید از تولید و بهداشت بسیار زیادی همراه باشد . ماهی تن دارای آلاینده هایی مانند آرسنیک، هیستامین و جیوه هستند.

نظارت بر کنسروهای ماهی توسط ۲سازمان بزرگ شیلات که بر صید ماهی نظارت دارند و همچنین سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت انجام می شود.

ممکن است آلاینده هایی مانند هیستامین در بدن ماهی ها تولید شود اما قبل از این که محصولی مثل کنسرو تن ماهی وارد باز شود این نوع محصول کنترل کامل میشود.

این نکته را باید دانست که اگر ماهی در مدت زمان زیاد و درشرایط نامناسب نگهداری شود این آلاینده به طور خودکار تولید میشود .

محصولی مثل تن ماهی از نظارت های بالایی اما به صورت ادواری صورت میگیرد.

در این نوع بازرسی ها از محصول مورد نظر نمونه برداری از آلاینده ها میشود و پس از تایید آن به بازار ارائه میشود. این نوع نظارت برای غذاهای دریایی گسترده تر میباشد. زیرا ممکن است به عناصری چون جیوه و آرسنیک آلوده باشند و میزان این آلاینده ها خارج از حد مجاز باشد.

 

تن ماهی چجوری درست میشه؟

مواد تشکیل دهنده تن ماهی

در تن ماهی به غیر از ماهی، مواد دیگری نیز موجود است. البته شایعاتی مبنی بر بودن پنبه داخل تن ماهی وجود داشت که با خواندن این مقاله میتوانید حقیقت این ماجرا را پیدا کنید.

روغن

به غیر از ماهی، روغنی که داخل قوطی تن ماهی مشاهده میکنید نیز از مواد تشکیل دهنده تن ماهی می باشد. اگر قیمت یک تن ماهی بسیار زیاد بود تعجب نکنید چرا که آن تن ماهی از روغن خود ماهی تشکیل شده.

در سایر تن ماهی ها از روغن های دیگر مثل اغلب روغن های مایع استفاده میشود. اما چون در مجاورت با ماهی قرار میگرد بوی ماهی میگیرد پس فکر نکنید که این روغن همان روغن ماهی است!

البته بعضی کارخانجات از روغن زیتون نیز داخل تن ماهی استفاده میکنند. جالب است بدانید که این روغن طعم بی نظیری به ماهی می دهد، گرچه بعضی افراد بوی روغن زیتون را نمی پسندند.

آب

بله در تن ماهی نیز آب وجود دارد. اما به دو دلیل

اول اینکه اگر قرار بود تن ماهی فقط با روغن پر شود، مقدار بسیار زیادی روغن استفاده میشد و هزینه های زیادی را در بر داشت. پس آب به روغن اضافه کردند تا بتوانند صرفه جویی کنند.

دومین دلیل اضافه کردن آب به تن ماهی این است که: آب نقطه جوش را پایین می آورد و همین دلیل باعث می شود تن ماهی در عرض بیست دقیقه به جوش بیاید و بتوانید سریع آن را نوش جان کنید.

ادویه

هر بار که اقدام به خرید تن ماهی میکنید با دقت روی بسته بندی را مطالعه کنید. چون اکثر کارخانه ها خط تولید خود را آپدیت کرده اند و طعم های مختلفی به تن ماهی اضافه کرده اند.

البته که اکثر تن ماهی ها بدون طعم دهنده هست اما تن ماهی های جدید با ادویه هایی مثل فلفل، ادویه هفت رنگ، زیره، سیر، پیاز، گوجه و فلفل دلمه و… ساخته شده اند.

پس اگر طعم خالص تن ماهی را دوست دارید هنگام خرید دقت کنید که بدون طعم دهنده باشد.

نمک

لابد شنیده اید که میگویند: « هرچه بگندد نمکش می زنند. » دقیقاً همین کار را برای تن ماهی نیز انجام میدهند. نمک جزو موادی است که فاسد شدن را به تأخیر می اندازد.

نمک به عنوان یکی از مواد نگهدارنده کنسرو تن ماهی استفاده میشود، به علت ساختار ماهی نمیتوانند مواد نگهداره خاصی به آن اضافه کنند، پس نمک را جایگزین میکنند.

 

در خط تولید کنسرو لوبیا چه میگذرد؟

 

فواید تن ماهی

تن ماهی یک منبع ارزان پروتئین است. ماندگاری بالای کنسرو تن ماهی و فاسد نشدن آن برای مدت طولانی هم نکته مثبت دیگری است که باید در نظر گرفت.

اگر به‌ دنبال لاغری در خانه بدون رژیم و ورزش هستید، مصرف تن ماهی گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. تن ماهی بدلیل داشتن کالری کمتر و پروتئینی بالا هنگامی که مصرف میکنید حس سیر شدن را به شما میدهد و به همین خاطر رژیم‌های غذایی دارای پروتئین بالا برای کاهش وزن بسیار مناسب خواهند بود.

فراموش نکنید که مصرف پروتئین برای زنان ضروری است پس این کنسرو گزینه خوبی برای یک وعده غذایی رژیمی پروتئینی محسوب می‌شود.

 

تن ماهی را چجوری درست کنیم؟

تن ماهی رو به رشد و انقراض ماهی ها

محصول تن ماهی باعث شده یک مدیریت پایدار غذایی در کل جهان را بوجود اورد .یکی از راه های حمایت از مدیریت غذایی درک کرد این محصول در اکوسیستم دریایی و اقتصاد جهانی میباشد.

محصول تن ماهی نوعی مواد غذایی در اقتصاد کل جهان میباشد که میتوان یک ارزش پولی در محیط دریایی بوجود اورد که باعث رشد صنعت ماهیگیری در صید و فروش این محصول میباشد .

در محصولی مثل تن ماهی درآمدها به صورت همتراز و در حال حجم گرفتن میباشند . با این حال فشار ماهیگیری بیش از حد به تهدید این گونه از جانور آبزی میشود . تن ماهی در حال حاضر یک سهام 9میلیارد دلاری را برای مدیریت مواد غذایی بوجود آورده است که میتوان این حجم از سهام را یک نوع انقراض در صنعت ماهیگیری دانست چراکه در سال 2018،اقیانوس آرام بدلیل صید بیش از حد ماهی ها باعث از بین رفتن اکوسیستم دریایی شد .

کنسرو ماهی یک منبع غذایی مهم است. تن ماهی غنی از پروتئین و بسیاری از مواد مغذی ضروری دیگر، از جمله بسیاری که منبع خوبی از اسیدهای چرب امگا 3 هستند. بسیاری از انواع مختلف موجودات دریایی کنسرو شده اند.

بر اساس گزارشات منتشر شده در مدیریت شیلات منطقه ای جهان دو کشور اندونزی و ژاپن یک قطب تولید تن ماهی میباشند که از سال 2013 تا به الان این روند رو به رشد را به خود اختصاص میدهند.

حتی میتوان گفت درسال 2018 یک رکورد باور نکردنی را کشور اندونزی در خصوص تولید تن ماهی به خود اخصاص داد که آمار نشان میدهد 4میلیون تن از این محصول را به تولید رسانده است .

تولید کنسرو های غذایی  در سرتاسر جهان انجام میشود ولی تن ماهی حداقل سه چهار از این کنسروها را به خود اختصاص داده است چرا که در هر فروشگاهی که میروید اولین محصول غذایی گوشتی نیمه آماده تن ماهی میباشد و اگر چه قیمت این محصول رو به رشد میباشد ولی باید دانست که یک منبع پروتئینی عالی برای یک وعده غذا میباشد .

بزرگ ترین شرکت تولید کننده تن ماهی شرکت بلوفین ساشیمی میباشد که یک قطب تولید تن ماهی است . برخی از کارشناسان این شرکت را به انجام کارهای سیاسی نیز در تقضای محصولات غذایی نام برده اند که 6درصد از این تقضای جهانی مربوط به این شرکت بلوفین ساشیمی میباشد.

اکثر کارخانجات از ماشین آلات صنایع غذایی استفاده میکنند. که شرکت انصار استیل با افتخار بزرگترین تولید کننده ماشین آلات صنایع غذایی در اصفهان است و به تمام نقاط جهان نیز ارسال دارد.

کلام اخر

تن ماهی یک مواد غذایی عالی میباشد که درکل جهان باعث رشد اقتصادی است چراکه بهترین ماده غذایی گوشتی میباشد . مصرف این نوع مواد غذایی را میتوان در برنامه غذایی خود گذاشته چرا که نه تنها باعث صدمه زدن به سلامتی نمیشود بلکه منبع پروتئنی برای بدن میباشد.

امتیاز

مقالات

تن ماهیکنسرو تن ماهیماهی تن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *