معرفی انواع ترشیجات

معرفی انواع ترشیجات

ترشي انداختن مواد خوراكي يك فرآيند است كه طي آن مواد خوراكي را زمان طولاني تري مي توان نگه داري كرد. اين كار علاوه بر در دسترس بودن سبزيجات و ميوه هايي كه در يك فصل خاص سال موجودند، باعث مي شود اين سبزيجات و ميوه ها بافت ترد و طعم بي نظيري نيز پيدا كنند. ترشيجات از دسته چاشني هايي هستند كه كشورهاي آسيايي اغلب از آن بهره مي برند. در ايران تاريخ درست كردن و استفاده از ترشيجات به زمان قوم ماد بر مي گردد و ترشي سازي صنعتي نيز عمري حدود 70 ساله در كشور دارد كه در آن خط توليد ترشيجات راه اندازي و ترشي در طعم هاي مختلف توليد مي شود. قيمت خط توليد ترشي نيز بسته به عوامل زيادي تفاوت دارد. با اينكه ترشيجات با ميوه و سبزيجات متفاوت درست مي شوند اما ماده ي اصلي همه ي آن ها سركه است. اكثر ترشيجات از سبزيجاتي مثل : گل كلم، خيار، هويج، كرفس و بادمجان، پياز، سير و فلفل و … درست مي شود. همچنين از ميوه هايي همچون آلبالو، گوجه سبز، انبه، آلو  و چغندر و … نيز ترشي تهيه مي شود. در ترشي سازي صنعتي اين مواد در خط توليد ترشي در فرآيندهاي صنعتي به ترشي تبديل مي شوند.

همانطور كه گفتيم كشورهاي آسيايي معمولا از ترشي به عنوان چاشني غذا استفاده مي كنند كشورهائي مانند هند، چين، ژاپن و كره كه با استفاده از خط توليد ترشي، ترشيجات محبوب خود را توليد مي نمايند. در ايران نيز علاوه بر ترشي هاي معمول كه در خط توليد ترشيجات و گاها خانگي توليد مي شود، هر شهري براي خود نيز نوع خاصي ترشي دارد. در زير بعضي از آن ها را معرفي مي كنيم :

ترشي بندري در بندر عباس و بوشهر

مشخصا ترشي هاي تند و تيزي هستند و طبعي گرم دارند. از بادمجان، هويج، گل كلم، خيارشور، رب گوجه فرنگي، نمك و فلفل قرمز و سبزيجات معطر تشكيل شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي انبه در سيستان و بلوچستان

از انبه، سركه، نمك و فلفل و زردچوبه درست شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي هاي مخصوص گيلان و مازندران

ترشي هاي شمالي از محصولات صيفي كشت خود مردم شمال هست و به چند دسته تقسيم مي شود

ترشی بادمجان

از بادمجان و موسير، سركه و نمك زردچوبه و سبزيجات معطر تشكيل شده و در خط توليد ترشي يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشی نازخاتون

از بادمجان كبابي، گوجه فرنگي و سير، پودر فلفل، سبزيجات معطر و سركه تشكيل شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشی بيجار

از بادمجان، گوجه فرنگي نرسيده، سير و فلفل سبز باريك و سبزي هاي معطر شمالي تشكيل شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشی باميه

خود ميوه باميه را معمولا ميوه خوزستان و مناطق گرمسيري ميدانيم و ترشي آن هم ممكن است اقصي نقاط كشور درست شود. از باميه و سركه و نمك تشكیل شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

 پیشنهاد ویژه: جهت آشنایی با خط تولید ترشیجات و شوریجات بر روی لینک کلیک نمایید.

ترشی سير

از محبوب ترين و معروف ترين ترشي هاي شمالي است كه در نقاط ديگر كشور نيز درست مي شود. ترشي سير در چند نوع با سير ورواريد يعني سير حبه شده بدون پوسته، ترشي سير حبه اي و ترشي سير با گل سير درست مي شود. تركيبات آن معمولا سركه خرما و شيره خرما است.

ترشه خرفه در مركزي

از سبزي خرفه، نمك و فلفل و سركه درست شده و مختص شهر اراك است. در خط توليد ترشي يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي سالاد شور در خراسان

از گل كلم، گوجه فرنگي، هويج، كرفس، سيب زميني ترش، خيار قلمي، فلفل سبز و سير، تخم گشنيز، مرزه و نعنا و سركه و نمك درست شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي خرما در كرمان

از خرما، تمبر هندي، آب ليمو ترش، مغز گردو، دانه انار و سماق و دارچين و نمك تشكيل شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي گلك در فارس

از ميوه گلك و سركه و نمك تشكيل شده و در خط توليد ترشي يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي ونوشك و زو در كرمانشاه

ونوشك كه همان پسته وحشي كرمانشاه است. ترشي آن از ونوشك و سركه و نمك درست مي شود. زو نيز، يك گياه كوهي مثل كنگر فرنگي مي باشد كه در استان هاي غربي رشد مي كند. ترشي آن از زو، نمك و زردچوبه و سركه درست مي شود. اين ترشي ها در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي گردو در همدان

از برگ خشك زردآلو، جوز هندي، تمبر هندي، گردو، نمك و شكر و ادويه و سركه سياه تشكيل شده و در خط توليد ترشي يا به صورت خانگي توليد مي شود.

ترشي كيپريا كورك در يزد

از ميوه كيپر، سركه و نمك تشكيل شده و در خط توليد ترشيجات يا به صورت خانگي توليد مي شود. در واقع همان ترشي گلگ مي باشد كه يزدي ها به آن كيپر يا كورك مي گويند.

ترشي انگور سياه در قزوين

از سركه و انگور و نمك تشكيل شده و در خط توليد ترشي يا به صورت خانگي توليد مي شود.

سخن آخر

با معروف ترين ترشي هاي كشورمان آشنا شديم. البته امروزه از انواع ميوه ها مثل كيوي و پرتقال و … هم ترشي درست مي كنند كه ممكن است براي بعضي ها بسيار دلپذير باشد. بايد توجه داشته باشيد كه به خاطر فرآيند درست شدن ترشي در سركه سبزيجات و ميوه هاي ترشي شده خيلي از ويتامين ها و انرژي خود را از دست مي دهند. بدين ترتيب انتظار شما به عنوان يك مواد غذايي از آن ها بايد بر همين اساس بوده و در مصرف آن ها اعتدال را رعايت نماييد. براي آشنايي بيشتر با قيمت خط توليد ترشي مي توانيد با کارشناسان ما در شرکت انصار استیل نقش جهان تماس حاصل فرمایید و اطلاعات بدست بياوريد.

5/5 - (3 امتیاز)

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *