ترشیجات چگونه درست می شوند؟


خط تولید ترشیجات و شوریجات را در ظرفیت ها و بهره برداری های مختلفی طراحی و ارائه می نمایند، و بسته به نوع بهره‌برداری و نحوه بسته بندی، شامل بخش آماده سازی، تولید، بسته بندی و تاسیسات می باشد.

بنابراین از شما خوانندگان گرامی، می خواهیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید تا به طور مفصل فرآیند تولید ترشیجات و شوریجات را مورد بررسی قرار دهیم.

خط تولید ترشیجات و شوریجات

‍‌

از آنجایی که در ایران انواع ترشیجات و شوریجات، به عنوان مهمترین دورچین غذاهای ایرانی محسوب می‌شود. و همه ما از طرفداران ترشی، در کنار غذاهای سنتی هستیم، این موضوع باعث شده است تا بسیاری از برندها به تولید انواع ترشیجات و شوریجات بپردازند. همچنین در این راه، برای راه اندازی خط تولید ترشیجات و شوریجات نیاز به دستگاه هایی می باشد. (در ادامه مقاله به معرفی هر کدام از این دستگاه ها می پردازیم)

 مرحله اول تولید ترشیجات و شوریجات

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم، شروع خط تولید ترشیجات و شوریجات، با آماده سازی اولیه مواد غذایی و همچنین با ماشین آلات تصفیه و دستگاه دم گیر، همراه می باشد.

در این مرحله سبزیجات و میوه هایی که قرار است برای ترشی و یا شور آماده شوند، باید دم، برگ و اضافات آنها، توسط دستگاه دم گیر گرفته شوند. نمونه هایی از این میوه‌ها و سبزیجات عبارتند از :خیار، زیتون، هویج، کلم، آلبالو و…..

 مرحله دوم خط تولید ترشیجات و شوریجات

بعد از آن که میوه ها و سبزیجات پاک شدند(اضافات آنها گرفته شد). باید از نظر بزرگی و کوچکی مورد بررسی قرار گیرند و مرتب شوند. برای این کار، میوه ها و سبزیجات وارد دستگاه گرید می شوند تا درجه بندی شوند.

 مرحله سوم فرایند تولید ترشیجات و شوریجات

در این مرحله نوبت به این می رسد که میوه ها و سبزیجات به خوبی شسته شوند. برای این منظور، میوه ها و سبزیجات وارد دستگاه وان شستشو می شوند. در این صورت آنها حسابی تمیز می شوند. ولی باز اپراتورهایی که در این قسمت مشغول به کار هستند، باید مطمئن شوند که هیچ اثری از کثیفی و آلودگی بر روی میوه ها و سبزیجات وجود ندارد.

این مرحله به خاطر اهمیت زیاد صنایع غذایی به بهداشت، بسیار مهم می باشد.

 مرحله چهارم خط تولید ترشیجات

بعد از طی مراحل قبلی، حالا وقت آن است که میوه ها توسط دستگاه پوست گیر، پوست گرفته شوند. و بعد میوه ها و سبزیجات را خرد می کنند. لازم به ذکر است که روش خرد کردن محصولات، به نوع ترشی و شور بستگی دارد. و باید هر یک از آنها به طرق مختلف خرد شوند. برای انجام این کار، از دستگاه خردکن و دستگاه اسلایسر کمک می‌گیرند و توسط این دستگاه ها، می توانند میوه ها و سبزیجات را به هر روشی که می خواهند خرد کنند.

تا اینجای مراحل بخش آماده سازی مواد بود. بخش بعدی، بخش تولید و بسته بندی محصول می باشد.

 مرحله پنجم تولید ترشیجات

این مرحله مهم، مرحله تولید ترشیجات و شوریجات، یا به‌گونه‌ای بخش عمل آوری مواد غذایی است. به این صورت که عملیات پخت و طعم دهی محصولات، توسط دستگاه فرمولاسیون انجام می گیرد و سپس ترشی یا شور تولید می گردد.

 مرحله ششم تولید ترشیجات

مرحله ششم تولید ترشیجات

مرحله ششم تولید ترشیجات

 

بعد از طی مراحل فوق، نوبت بسته بندی محصول می رسد. ابتدا باید توسط دستگاه پرکن، شیشه ها را از ترشیجات و یا شوریجات پر کنند و سپس در اختیار دستگاه بسته بندی قرار دهند.

 مرحله هفتم تولید ترشیجات

در این مرحله، عملیات پلمپ کردن شیشه ها و یا قوطی ها، توسط دستگاه دربندی انجام می گیرد .

مرحله هشتم تولید ترشیجات

این مرحله، مرحله پاکسازی شیشه ها می باشد. که باید شیشه های ترشی و یا شور، توسط نوار نقاله به سمت دستگاه استریل بروند و به خوبی شستشو و استریل شوند.

مرحله نهم تولید ترشیجات

در این قسمت باید اطلاعات محصول تولید شده، اعم از مواد تشکیل دهنده محصول، اطلاعات شرکت تولید کننده، تاریخ تولید و انقضا و… توسط دستگاه لیبل زن، بر روی شیشه ها چسبانده شود.

مرحله دهم تولید ترشیجات

آخرین مرحله، مرحله شیرینگ کردن محصول می باشد. به این صورت که محصولات به صورت پک یا بسته بندی چندتایی از شیشه های ترشی و شور، توسط دستگاه شیرینگ به صورت مرتب چیدمان می گردند و سپس به بازار ارائه می شوند.

خط تولید کنسرو خیارشور

خط تولید کنسرو خیارشور

خط تولید کنسرو خیارشور

در قسمت قبل ما به طور کلی فرآیند تولید ترشیجات و شوریجات را مورد بررسی قرار دادیم. برای تولید کنسرو خیارشور، همان مراحل باید طی شود. اما با اعمال تغییراتی که ممکن است در بخش هایی از ماشین آلات مثل اضافه کردن و یا تغییر در ظرفیت و نوع عملکرد صورت گیرد. امکان تولید انواع خیارشور به صورت ممتاز، ویژه، سوپر ویژه، نول و…. با بسته بندی های مختلف( شیشه، قوطی، حلب ۱۷ کیلویی) مهیا می شود.

ماشین آلاتی که در تهیه کنسرو خیارشور مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

1_ شست و شوی چندمرحله‌ای دوار

2_ سورت خیار به صورت غلطکی

3_ سوک زن برای ایجاد سوراخ در بدنه خیار

4_ دستگاه پرکن

5_ تونل پاستور دوشی سه مرحله‌ای، امکان پاستور کردن انواع شیشه و قوطی و حلب را فراهم می نماید.

در تکنولوژی ساخت کنسرو خیارشور، اجرای اتوماسیون صنعتی جهت مدیریت سیستمی در فرایند تولید و همچنین افزایش بهره وری و عدم وابستگی به نیروی انسانی و کاهش انرژی مصرفی ارائه می شود.

خط تولید کنسرو زیتون

خط تولید کنسرو زیتون

خط تولید کنسرو زیتون

خط تولید کنسرو زیتون، مانند خط تولید کنسرو خیارشور، شامل تغییراتی در بخش های ماشین آلات، مثل اضافه کردن و یا تغییر در ظرفیت و نوع عملکردشان می باشد.

انواع تولید کنسرو زیتون عبارتند از: زیتون پرورده، زیتون شور، زیتون بدون هسته و زیتون با هسته. همچنین بسته بندی آنها می تواند داخل شیشه، قوطی و یا ظروف آلومینیومی باشد.

ماشین آلاتی که در خط تولید کنسرو زیتون استفاده می شوند عبارتند از:

1_ بلانچر پخت اولیه، برای نرم کردن بافت زیتون.

2_ دستگاه دربندی شیشه به همراه درب انداز اتومات مغناطیسی.

3_ دستگاه پاستوریزاسیون سه مرحله ای دوشی تمام اتومات.

همچنین در تکنولوژی ساخت کنسرو زیتون، مانند کنسرو خیارشور، اجرای اتوماسیون صنعتی برای مدیریت سیستمی بر فرایند تولید و جهت افزایش بهره وری و عدم وابستگی به نیروی انسانی و کاهش انرژی مصرفی ارائه می‌شود.

قیمت خط تولید ترشیجات

برای راه اندازی خط تولید ترشیجات، اطلاعاتی از قبیل ساختمان سازی، ماشین آلات و تجهیزات، وسایل حمل و نقل، مواد اولیه و قیمت محصول و ….نیاز دارید.

قیمت محصول از این فرمول به دست می آید: جمع هزینه های تولید سالیانه/ میزان تولید سالیانه= قیمت تمام شده محصول

سخن پایانی …

امروزه طراحی، راه اندازی و ساخت خط تولید ترشیجات و شوریجات به صورت اتوماتیک می باشد. همچنین خط تولید این محصولات باید کاملاً استرلیزه و به دور از جرم و باکتری باشد. بنابراین در جهت این امر، پیشرفته ترین تجهیزات و فناوری طراحی و ساخت ماشین آلات صنایع غذایی تولید می شود.

امیدوارم اطلاعات لازم جهت کسب تولید ترشیجات و شوریجات را به دست آورده باشید.

امتیاز

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *